PRIX DE SAINT CLAUDE 2016 - COUPE D'EUROPE DES AMATEURS

S strani LeTROTa smo dobili povabilo k prijavi predstavnika voznika amaterja.

V kolikor imate željo po sodelovanju, se prosim najkasneje do 5. 1. 2016 prijavite v pisarni ZDKCS.

Razpis:

Every Member Federation of UET will have to nominate, before January 9th of 2015, one representative driver and a substitute.

COUPE D'EUROPE DES AMATEURS

Prix de Saint-Claude

Course D

International race

AMATEURS

Autostart                                                                                                                            16.000. - Harnessed. - 2.100 meters (big and small track)

7.200, 4.000, 2.240, 1.280, 800, 320, 160

For 7, 8 and 9 years old horses (V, U and T), which have not won 184.000

For this race, the starting declaration must not mention the driver’s name

Every Member Federation of UET will nominate before January 15th of 2016, his representative driver among all the people who have an amateur racing licence.

Are selected, on UET proposal, to take part in this race, depending on the number of victories and the number of races run in 2015 :

- 10 drivers representing the Member Federations of UET who are included in Groups I and II.

- 6 drivers representing the Member Federations of UET who are included in Group III

If the number of 16 drivers is not reached, the additional amateur drivers will be nominated by SECF.

You will find hereafter the groups of countries of Member Federations of UET

To chose the drivers of the Group III countries who will take part in the race, we will proceed as follows :

For each driver, we will need the  number of victories in 2015 and the total number of races run in 2015
Then, we will calculate RATIO 1 : number of victories 2015/ number of races run in 2015
Then we will calculate RATIO 2 : number of races run in 2015/ number of races run in all the Group III countries.
Then we will do RATIO 1 x RATIO 2 and will take the drivers with the highest result.

DEC